Waitaki Sports Hall of Fame Inductees
2022-3 new inductee:
Ave Luxon
2021 - 2 new inductees:
Terry O'Neil
Herbie Familton
2020 - 3 new inductees:
Emmet Gradwell
Georgina Salter
Ann Stephens
LIST OF INDUCTEES:
Athletics – Betty Forbes-Taylor:
British Empire Games, Sydney 1938
High jump – 3rd
Athletics – John (Jack) Sutherland QSM
Born 18/1/1927
British Empire Games NZ 1950 – 440 yds - 5th (final); 440 yds relay - 3rd
NZ v Australia 1949 – 440 yds - 2nd
Athletics – Sandra McGookin (Goodsir):
Born 14/2/1949
1971 NZ v Australia
1974 Commonwealth Games
1995 NZ Games
6 NZ javelin titles
Athletics – Trish Hill:
Paralympics athlete representing NZ from 1975-1988
World record holder – slalom 1980, 1983, 1984
World record holder – 1500 & 5000m track 1982
World record holder – 200m track 1979
Winning 36 international medals and trophies 1975-88
Athletics – Trevor John James
Born 30.5.1946
NZ Fespic Games – Athletics and Multi Sports
1977 Sydney – Shot Put - Gold, Discus - Gold, Small Bore Rifle – Silver, Precision Javelin – Bronze, Table Tennis – Bronze
1994 Beijing – Discus – Bronze, Shot Put – 4th, Javelin 5th.
1975–1997 – 108 NZ National Titles (Gold)
Hockey – Scott Anderson:
Born 26.6.68
Goalie
115 tests for NZ 1990-2000
NZ Captain 1997-2000
1992 – Barcelona Olympics – Spain
1998 – World Cup – Utrecht, Holland
1998 – Commonwealth Games- Kuala Lumpur, Malaysia
Indoor Hockey – Gary Lee:
Born 4.8.68
Striker
1994 – 2000 NZ Indoor Hockey
Played 40 tests matches for NZ
Played a total of 80 matches for NZ
Rowing – Cox Four:
Doug Pulman, Rusty Robertson, Keith Heselwood, George Paterson, Bill Smedley, Winston Stephens
1962 – Perth – British Empire Games
2 NZ titles
Rowing – Russell Robertson (Rusty) - MBE:
Born 24/12/1927
NZ Coach – Empire Games Perth 1962 Coxed Four – Gold medal
1968 – Mexico Olympics – Coxed Four – Gold medal
1972 – Munich Olympics – Coxed Four – 6th; Coxless Four – 2nd ; Eights – 1st
Rowing – AG (Lex) Clark:
Born 20.2.43
Member of NZ Rowing Eight – 1964 Tokyo Olympics
NZ Rowing Eight (Reserve) 1966 World Champs – Yugoslavia
NZ Championship Eight – Auckland Rowing Club 1966 & 1968
Otago Senior Eight – 2nd inter-provincial Eights – Wellington
Rowing – Peter Lindsay:
Born 10.10.1951
Coxwain
1970 – NZ Colts – Australia
1970 – World Champs – Noah Hill, Canada
1972 – Munich Olympics, Coxed Four
Rowing – Gary Robertson:
Born 14/4/1950
1971 European Championships, Copenhagen – Eights – Gold medal
1972 Olympic Games, Munich – Eights – Gold medal
Rugby - Ernest Edward Booth:
Born Teschemakers 24/2/1876, died Christchurch 18/10/1935
Fullback and Three-quarter
Nicknamed “General”
1905-07 represented NZ
24 matches (3 internationals)
Points for NZ 19 (5 tries, 2 conversions)
Rugby – Colin Cuthbert Gillies:
Born 8/10/1912
First five-eighth
1936 represented NZ
2 matches (1 international)
Rugby – Ian Hurst:
Born 27/8/1951
Second five-eighth and Centre three-quarter
Represented NZ 1972-74
Played 32 matches (5 international)
Points for NZ = 44, 11 tries
Rugby – Philip Charles Gard:
Born 20.11.1947, died 3.6.1990
Second five-eighth and Centre three-quarter
7 matches for All Blacks
1971 1 test v Lions – Auckland
1972 6 matches, internal tour
1966-77 Represented North Otago
Softball – Graeme Robertson
1986 Emerging Player Award
1987 NZ Black Sox– NZ & USA tour
1988 World Series Saskatoon Canada –Pitcher in 6 games